Чудеса природи. Мостова Гігантів в Ірландії (фото, відео)

Чудеса природи. Мостова Гігантів в Ірландії (фото, відео)

Мостова гігантів – незвичайне природне явище, яке нікого не залишить байдужим, адже здається, що створене воно не природою, а якимось величезним і могутнім велетнем з казки.

Чудеса природи. Мостова Гігантів в Ірландії (фото, відео)

У північно-східній частині Ірландії, на березі Північного протоки, розташовані невисокі, трохи вище півкілометра, гори Антрім.

Їх основа – чорний базальт, і вони народилися завдяки активності стародавніх вулканів, розташованих вздовж величезного розлому, який відірвав 60 мільйонів років тому Ірландію від Великобританії. Лава з їх кратерів, завмерши, сформувала ці гори на ірландському березі і на Гебридських островах, на іншій стороні Північного протоки.

Базальт представляє з себе рідку, текучу в розплавленому вигляді породу (зі схилів вулканів річки базальту іноді набирають швидкість до 50 кілометрів на годину). Після охолодження базальт стає твердим і покривається тріщинами, створюючи шестигранні призми правильної форми. Здалеку базальтові схили схожі на великі органи з тисячами чорних труб. А якщо потік лави досягає моря, то народжуються такі химерні фігури, що здається, ніби вони з’явилися завдяки якомусь чарівництву. Одним з таких формувань і є Мостова Гігантів.Знаходиться бруківка гігантів біля края підніжжя Антріма. Від вулканічного масиву відходить тут оригінальна “дорога в нікуди”. З висоти вона виглядає, як вимощена бруківкою дамба, яка виступає в море на цілих 150 метрів, а в кінці різко обривається. Але поблизу розумієш, що булижники цієї бруківки злегка завеликі, щоб бути покладеними людиною: кожен метра півтора в діаметрі …

Мостова Гігантів підноситься над морем на шість (а в деяких місцях висота доходить до 12) метрів і складається приблизно з 40 тисяч базальтових колон. Вона нагадує недобудований міст через протоку.

Це дивовижне формування служить яскравим свідченням потужних вулканічних вивержень. Вулканічна лава вивергалася з тріщин і щілин в землі з величезною швидкістю і потужністю. Вона вивергалася настільки швидко, що не встигала затвердіти до того, як покривала землю в глибоких, розпечених місцях з розплавленої гірської породою.

Бруківку Гігантів іноді називають Стежкою Велетнів, і це природно – адже при одному тільки погляді на неї ясно, що якщо вона і служила комусь дорогою, то цей хтось був дуже великим і сильним.

Кам’яні колони, що формують Стежку Велетнів – самий популярний приклад незвичайного формування, утвореного з застиглої лави. Хоча схожі утворення можна спостерігати і в інших частинах світу. Але там колони дуже різняться в розмірах (від сантиметрів до метрів в діаметрі) і часто відрізняються числом граней.

Найяскравішою особливістю скель Мостовий Гігантів є помаранчевий пласт у вигляді чіткої лінії на вертикальній поверхні базальту. Цей пласт створює природну терасу, до якої веде стежка серед скель. Товщина тераси становить 10-12 метрів, складається вона з м’якого, пухкого, червоно-коричневого матеріалу. Насправді це внутрібазальтовий пласт – рослинність, що змінилася хімічно під впливом тепла у вологих умовах через брак кисню.

Ще кілька століть тому навколо можливих причин формування Мостовий Гігантів велися запеклі дискусії. Одні вчені стверджували, що прибій оголив тут скам’янілі бамбукові чагарники, інші говорили, що це гігантські кристали, народжені на дні древнього моря. Тільки з часом було доведено вулканічне походження фантастичних колон і шестигранників.