Камені, ЩоРухаються, у Доліну смерті

 

Камені, ЩоРухаються, у Доліну смерті

У світі існує багато місць, які люди нарекли Доліній смерті. Зараз нас цікавить одне з них – Долина смерті на границі Каліфорнії й Невади в США. Вона перебуває приблизно на полпути між Лос-Анджелесом і Лас-Вегасом. У ній перебуває найнижча крапка Північної Америки – 86 м нижче рівня моря, а також зафіксована найвища температура в західній півкулі – 56,7°C (в 1913 р.). Але відома вона, головним чином, завдяки каменям, ЩоРухаються, на висохлому озері Рейстрек-Плайя (Racetrack Playa). Називають ці камені по-різному – що рухаються, плаваючі, танцюючі, ковзні, їдучі, повзучі.

Суть явища проста й незрозуміла одночасно: камені вагою до 350 кг переміщаються по дну висохлого озера як би самі собою, без зовнішнього впливу, залишаючи за добре видимий слід. Побачивши такої картини в кожної людини виникає думка: як, яким образом, чому вони повзуть?! Цілком очевидно, що ніякі живі істоти отут непричетні – це попросту нікому не потрібно.

Спочатку рух каменів намагалися пояснити надприродними силами. Потім, у міру розвитку науки, сили потойбічні замінили на сили електромагнітні. Це відповідало духу часу, але механізму руху не пояснював. Потім було придумано дуже багато гіпотез, що претендували на розкриття цієї таємниці. У ролі рушійних факторів виступали те землетрусу, то зливи з водяними потоками, то вітер. Учені залучали для досліджень навіть найсучаснішу технологію – GPS. У цей час самою правдоподібною гіпотезою вважається следуюшая. У сезон дощів на дні висохлого озера скапливается вода. Глинистий ґрунт розмокає й стає дуже слизьким. Потім у дію вступають вітри, які тут бувають дуже сильними. Вони-Те й переміщають камені, які легко сковзають по бруду. Через навколишній рельєф місцевості вітри тут хаотично міняють напрямок, утворять вихри. Це приводить до того, що камені рухаються в різних напрямках, повертають у різні сторони, їхні траєкторії перетинаються